Jak zapobiegać cyrklom podczas lądowania?

Porady Mistrza Sebastiana Kawy

Gdy szybowiec zaczyna dotykać końcówką skrzydła ziemi to zacznie zakręcać, zwłaszcza gdy w zbiornikach został jeszcze balast. Woda będzie się przelewać pogłębiając tendencję. Nie ma możliwości podniesienia skrzydła i w pewnym momencie nie należy już tego próbować by nie uszkodzić lotki wychylając ją w dół.

Aby zapobiec zakręcaniu szybowca najlepiej w momencie gdy przestaje słuchać sterów zacisnąć hamulec na kółko. Wtedy cięższe skrzydło - przelała się w nim woda w stronę końcówki - zacznie ciążyć w przód. Szybowiec zatrzyma się bez zmiany kierunku i nie będzie długo szurał końcówką po ziemi.

Gdy się tego nie zrobi na żwirowym podłożu, płoza czy kółeczko końcówki łatwo zagłębi się w kamyki i lakier się porysuje.
 

Widać z tego, że nie powinno dziwić gdy na zawodach szybowiec zatrzymuje się, nagle hamuje gdy ma już małą prędkość. Tak się dzieje gdy pilot przestaje kontrolować opadanie cięższego skrzydła. Gdyby nie zahamował - szybowiec prawdopodobnie nagle by skręcił, a to jest groźniejsze przy masowych lądowaniach. 

 

bb-aero.pl - loty doskonalące, licencja pilota szybowcowego, szkolenie szybowcowe, szkolenia na samolocie ultralekkim, kursy szybowcowe, kursy na samolotach ultralekkich, loty doskonalące za wyciągarką i samoloty ultralekkie